M80-8892005
M80-8892005
Harwin’s Company Overview
M80-8892005
DigiKey Part Number
952-1215-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M80-8892005
Description
CONN RCPT 20POS CRIMP 22AWG GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Rectangular Receptacle Connector Crimp Gold 22 AWG
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M80-8892005 Models
Category
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Manufacturer
Harwin Inc.
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Fastening Type
Locking Ramp
Packaging
Bulk
Cable Termination
Crimp
Part Status
Active
Wire Type
Discrete
Connector Type
Receptacle
Wire Gauge
22 AWG
Contact Type
Female Socket
Contact Finish
Gold
Number of Positions
20
Contact Finish Thickness
11.8µin (0.30µm)
Pitch
0.079" (2.00mm)