M80-8412042
DigiKey Part Number
952-1124-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M80-8412042
Description
CONN HEADER R/A 20POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 20 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
M80-8412042 Models
Category
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Mfr
Insulation Height
0.235" (5.97mm)
Series
Contact Shape
Circular
Packaging
Tube
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Finish Thickness - Mating
29.5µin (0.75µm)
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Phosphor Bronze
Features
Strain Relief Clips
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Current Rating (Amps)
2.2A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
120V