M80-5S22005MQ
DigiKey Part Number
952-1677-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M80-5S22005MQ
Description
CONN HEADER SMD R/A 20POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 20 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
M80-5S22005MQ Models
Category
Fastening Type
Threaded
Mfr
Insulation Height
0.246" (6.25mm)
Series
Contact Shape
Circular
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
29.5µin (0.75µm)
Connector Type
Contact Finish - Post
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Number of Positions
Features
Keying Slot, Mating Flange, Mating Hardware, Solder Retention
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
2.2A per Contact
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
800V