M50-3801742
DigiKey Part Number
952-2655-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3801742
Description
CONN DIP HDR IDC 34P 30AWG VERT
Detailed Description
34 Position Ribbon Cable, DIP Header Connector IDC 30 AWG Through Hole
EDA/CAD Models
M50-3801742 Models
Manufacturer
Harwin Inc.
Row Spacing
0.050" (1.27mm)
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tray
Cable Termination
IDC
Part Status
Active
Wire Gauge
30 AWG
Connector Type
Ribbon Cable, DIP Header
Features
Feed Through
Number of Positions
34
Contact Finish
Gold
Cable Pitch
0.025" (0.64mm)
Number of Positions Loaded
All
Board-Side Pitch
0.050" (1.27mm)