M50-3652042R
DigiKey Part Number
952-2651-2-ND - Tape & Reel (TR)
952-2651-1-ND - Cut Tape (CT)
952-2651-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3652042R
Description
CONN HEADER SMD 40POS 1.27MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 40 position 0.050" (1.27mm)
EDA/CAD Models
M50-3652042R Models
Category
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Mfr
Insulation Height
0.325" (8.25mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Active
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Number of Positions
Features
Board Lock, Keying Slot, Pick and Place
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Row Spacing - Mating
Current Rating (Amps)
1.75A per Contact
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Mated Stacking Heights
11.55mm