M20-9981046
DigiKey Part Number
952-2130-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M20-9981046
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
M20-9981046 Models
Contact Length - Mating
0.240" (6.10mm)
Series
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.460" (11.68mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Mounting Type
Mated Stacking Heights
9.94mm, 10.64mm, 11.04mm, 16.54mm