M20-7831042
M20-7831042
Harwin’s Company Overview
M20-7831042
DigiKey Part Number
952-1836-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M20-7831042
Description
CONN RCPT 20POS 0.1 GOLD PCB
Detailed Description
20 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
M20-7831042 Models
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Insulation Height
0.335" (8.51mm)
Part Status
Active
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
Mated Stacking Heights
11.04mm, 12.63mm
Current Rating (Amps)
3A
Pitch - Mating
Voltage Rating
1000V
Number of Rows
2
Applications
General Purpose, Industrial, Telecommunications
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)