MBR20100CT
DigiKey Part Number
4786-MBR20100CT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBR20100CT
Description
DIODE ARR SCHOTTKY 100V ITO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 10A Through Hole TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Category
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A
Manufacturer
Good-Ark Semiconductor
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 nA @ 100 V
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Technology
Schottky
Supplier Device Package
ITO-220AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V