MBR20100CT
DigiKey Part Number
5272-MBR20100CT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBR20100CT
Description
DIODE ARR SCHOT 100V 10A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
1 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 10A Through Hole TO-220-3
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 10 A
Manufacturer
EVVO
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 100 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Schottky
Package / Case
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
TO-220AB
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A