G18NP06Y
DigiKey Part Number
3141-G18NP06YTR-ND - Tape & Reel (TR)
3141-G18NP06YCT-ND - Cut Tape (CT)
3141-G18NP06YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G18NP06Y
Description
MOSFET N/P-CH 60V 18A TO252-4
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 60V 18A (Tc) 45W (Tc), 50W (Tc) Surface Mount TO-252-4
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA, 3.5V @ 250µA
Manufacturer
Goford Semiconductor
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
22nC @ 10V, 25nC @ 10V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1350pF @ 30V, 2610pF @ 30V
Part Status
Active
Power - Max
45W (Tc), 50W (Tc)
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
N and P-Channel, Common Drain
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
60V
Package / Case
TO-252-5, DPAK (4 Leads + Tab)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
18A (Tc)
Supplier Device Package
TO-252-4
Rds On (Max) @ Id, Vgs
35mOhm @ 12A, 10V, 45mOhm @ 12A, 10V