UBMC-12.3M-01
UBMC-12.3M-01
Supporting your Project: Printed Circuit Board Solutions
UBMC-12.3M-01
DigiKey Part Number
RPC1681-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UBMC-12.3M-01
Description
BRD SPT EDGE HOLD SNP LCK 12.3MM
Detailed Description
Board Support Edge Holding / Snap Lock Nylon 0.484" (12.30mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UBMC-12.3M-01 Models
Category
Length - Overall
0.870" (22.10mm)
Support Panel Thickness
0.060" ~ 0.090" (1.50mm ~ 2.30mm)
Series
Mounting Hole Diameter
0.187" (4.75mm) 3/16"
Mounting Panel Thickness
0.039" ~ 0.090" (1.00mm ~ 2.30mm)
Between Board Height
0.484" (12.30mm)