UBM-12.3M-01
DigiKey Part Number
RPC1680-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UBM-12.3M-01
Description
BRD SPT EDGE HOLD SNP LCK 12.3MM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Board Support Edge Holding / Snap Lock Nylon 0.484" (12.30mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UBM-12.3M-01 Models
Category
Length - Overall
0.846" (21.50mm)
Manufacturer
Essentra Components
Support Panel Thickness
0.060" ~ 0.090" (1.50mm ~ 2.30mm)
Series
Mounting Hole Diameter
0.187" (4.75mm) 3/16"
Packaging
Bulk
Mounting Panel Thickness
0.039" ~ 0.090" (1.00mm ~ 2.30mm)
Part Status
Active
Features
Winged
Holding Type
Edge Holding
Material
Nylon
Mounting Type
Snap Lock
Base Product Number
Between Board Height
0.484" (12.30mm)