50M030050P010
DigiKey Part Number
RPC7005-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50M030050P010
Description
MACH SCREW PAN PHILLIPS M3X0.5
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
M3x0.5 Pan Head Machine Screw Phillips Drive Nylon
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
50M030050P010 Models
Category
Thread Size
M3x0.5
Manufacturer
Essentra Components
Head Diameter
0.213" (5.40mm)
Series
Head Height
0.091" (2.30mm)
Packaging
Bulk
Length - Below Head
0.394" (10.00mm)
Part Status
Active
Length - Overall
0.484" (12.30mm)