50M030050P012
DigiKey Part Number
145-50M030050P012-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50M030050P012
Description
MACH SCREW PAN PHILLIPS M3X0.5
Detailed Description
M3x0.5 Pan Head Machine Screw Phillips Drive Nylon
EDA/CAD Models
50M030050P012 Models
Category
Drive Type
Phillips
Thread Size
M3x0.5
Series
Head Diameter
0.220" (5.60mm)
Length - Below Head
0.472" (12.00mm)
Length - Overall
0.567" (14.40mm)