P047-006-10A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
StarTech.com
In Stock: 11
Datasheet
6.00' (1.83m) Power Cord Black IEC 320-C14 To IEC 320-C19 SJT
P047-006-10A
DigiKey Part Number
TL901-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P047-006-10A
Description
CORD 16AWG IEC320C14 - 320C19 6'
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Wire Gauge
16 AWG
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Shielding
Unshielded
Packaging
Bulk
Length
6.00' (1.83m)
Part Status
Active
Approval Agency Marking
cUL, UL
Style
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Approved Countries
Canada, United States
1st Connector
IEC 320-C14
Color
Black
2nd Connector
IEC 320-C19
Voltage Rating
100 ~ 250VAC
Number of Conductors
3
Current Rating (Amps)
10A
Cord Type
SJT
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C