PXTC14C19146
DigiKey Part Number
5214-PXTC14C19146-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXTC14C19146
Description
6FT HEAVY DUTY POWER CORD
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.00' (1.83m) Power Cord Black IEC 320-C14 To IEC 320-C19 SJT
Category
Cord Type
SJT
Manufacturer
StarTech.com
Wire Gauge
14 AWG
Packaging
Bag
Shielding
Unshielded
Part Status
Active
Length
6.00' (1.83m)
Style
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Color
Black
1st Connector
IEC 320-C14
Voltage Rating
250V
2nd Connector
IEC 320-C19
Current Rating (Amps)
15A
Number of Conductors
3
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C