9PX3000GLRT
DigiKey Part Number
95-9PX3000GLRT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9PX3000GLRT
Description
EATON 9PX 3000VA 3000W 208V ONLI
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uninterruptible Power Supply (UPS) Online (Double Conversion) General Purpose, Industrial Control 3kVA / 3kW 200V, 208V, 220V, 230V, 240V
Category
Backup Time - Max Load
3 minutes
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Media Lines Protected
RS-232
Packaging
Box
Voltage - Output
200V, 208V, 220V, 230V, 240V
Part Status
Active
Input Connector
NEMA L6-20P
Type
Online (Double Conversion)
Output Connector
NEMA L6-20R (2), NEMA L6-30R (1)
Voltage - Input
200VAC, 208VAC, 220VAC, 230VAC, 240VAC
Cord Length
6' (1.83m)
Applications
General Purpose, Industrial Control
Approval Agency
cUL
Form
Rackmount, Tower
Size / Dimension
13.900" L x 6.300" W (353.06mm x 160.02mm)
Power - Rated
3kVA / 3kW
Height
9.900" (251.46mm)