5PX3000RT3UNG2
DigiKey Part Number
95-5PX3000RT3UNG2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5PX3000RT3UNG2
Description
EATON 5PX G2 3000VA 3000W 120V L
Detailed Description
Uninterruptible Power Supply (UPS) Line Interactive (Input Regulation) Network, 3-Phase 3kVA / 3kW
Category
AC Outlets
7 (UPS)
Input Connector
NEMA L5-30P
Output Connector
NEMA 5-20R (6), NEMA L5-30R
Voltage - Input
120VAC
Cord Length
10' (3.05m)
Size / Dimension
17.000" L x 3.400" W (431.80mm x 86.36mm)
Power - Rated
3kVA / 3kW
Height
5.100" (129.54mm)