SDM2U40CSP-7B
DigiKey Part Number
SDM2U40CSP-7BDITR-ND - Tape & Reel (TR)
SDM2U40CSP-7BDICT-ND - Cut Tape (CT)
SDM2U40CSP-7BDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDM2U40CSP-7B
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 2A X3WLB16082
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 2A Surface Mount X3-WLB1608-2
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SDM2U40CSP-7B Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
150 µA @ 40 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
85pF @ 5V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
X3-WLB1608-2
Current - Average Rectified (Io)
2A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
530 mV @ 2 A