D15V0H1U2LP-7B
DigiKey Part Number
D15V0H1U2LP-7BDITR-ND - Tape & Reel (TR)
D15V0H1U2LP-7BDICT-ND - Cut Tape (CT)
D15V0H1U2LP-7BDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D15V0H1U2LP-7B
Description
TVS DIODE 15VWM 27V X1DFN10062
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27V Clamp 12A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount X1-DFN1006-2
Category
Power - Peak Pulse
300W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
70pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V (Max)
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Voltage - Breakdown (Min)
16V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
12A (8/20µs)