DMTH8008LFGQ-13
DigiKey Part Number
31-DMTH8008LFGQ-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DMTH8008LFGQ-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DMTH8008LFGQ-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMTH8008LFGQ-13
Description
MOSFET BVDSS: 61V~100V POWERDI33
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 80 V 17A (Ta), 70A (Tc) 1.2W (Ta), 50W (Tc) Surface Mount POWERDI3333-8
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
37.7 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2254 pF @ 40 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
1.2W (Ta), 50W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
POWERDI3333-8
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6.9mOhm @ 20A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 1mA