BZT52C16LPQ-7
DigiKey Part Number
31-BZT52C16LPQ-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-BZT52C16LPQ-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-BZT52C16LPQ-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C16LPQ-7
Description
DIODE ZENER 16V 250MW 2DFN
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 16 V 250 mW ±5.62% Surface Mount X1-DFN1006-2
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±5.62%
Package / Case
Power - Max
250 mW
Supplier Device Package
X1-DFN1006-2
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 11.2 V