BAS70T-7-F
DigiKey Part Number
BAS70T-7-FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
BAS70T-7-FDICT-ND - Cut Tape (CT)
BAS70T-7-FDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS70T-7-F
Description
DIODE SCHOTTKY 70V 70MA SOT523
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 70 V 70mA Surface Mount SOT-523
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BAS70T-7-F Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
5 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F
2pF @ 0V, 1MHz
Part Status
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
70 V
Supplier Device Package
SOT-523
Current - Average Rectified (Io)
70mA
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 15 mA
Base Product Number
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed