2DA1201YQTC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 1.686
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 3.843
Datasheet
Similar
onsemi
Bipolar (BJT) Transistor PNP 120 V 800 mA 160MHz 1.5 W Surface Mount SOT-89-3
2DA1201YQTC
DigiKey Part Number
2DA1201YQTC-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2DA1201YQTC
Description
TRANS PNP 120V 0.8A SOT-89-3
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power - Max
1.5 W
Mfr
Frequency - Transition
160MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Transistor Type
Qualification
AEC-Q101
Current - Collector (Ic) (Max)
800 mA
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
120 V
Package / Case
TO-243AA
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
1V @ 50mA, 500mA
Supplier Device Package
SOT-89-3
Current - Collector Cutoff (Max)
100nA
Base Product Number
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
120 @ 100mA, 5V