2DA1201Y-7
DigiKey Part Number
31-2DA1201Y-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-2DA1201Y-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-2DA1201Y-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2DA1201Y-7
Description
TRANS PNP 120V 0.8A SOT-89-3
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor PNP 120 V 800 mA 160MHz 1.5 W Surface Mount SOT-89-3
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
120 @ 100mA, 5V
Mfr
Power - Max
1.5 W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Transition
160MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Transistor Type
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
800 mA
Package / Case
TO-243AA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
120 V
Supplier Device Package
SOT-89-3
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
1V @ 50mA, 500mA