CM05FD151FO3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 100
Datasheet
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
JustRadios - Capacitors and Resistors
In Stock: 150
150 pF Mica Capacitor 500 V Radial
CM05FD151FO3
DigiKey Part Number
CM05FD151FO3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CM05FD151FO3
Description
CAP MICA 500V
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Dielectric Material
Mica
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Lead Spacing
0.232" (5.90mm)
Capacitance
150 pF
Features
General Purpose
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.461" L x 0.189" W (11.70mm x 4.80mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
0.370" (9.40mm)