227CKE063M
DigiKey Part Number
1572-1700-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
227CKE063M
Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 90mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
390 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
643.5 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
90mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C