63PX220MEFC10X16
DigiKey Part Number
1189-4026-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
63PX220MEFC10X16
Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL TH
Detailed Description
220 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
63PX220MEFC10X16 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
390 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
468 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C