CG-PD82HVV
CG-PD82HVV
CG-PD82HVV
DigiKey Part Number
2671-CG-PD82HVV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CG-PD82HVV
Description
BATT CHG ENCLD 5V 9V 12V
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed Battery Charger 5V, 9V, 12V, 15V, 20V 3A, 4.2A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CG-PD82HVV Models
Category
Charge Current - Max
3A, 4.2A
Manufacturer
Coolgear
Voltage - Input
24V ~ 48VDC
Series
Power - Max
82W
Packaging
Retail Package
Size / Dimension
3.48" L x 1.99" W x 1.03" H (88.39mm x 50.55mm x 26.16mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount, Wall Mount
Type
Enclosed
Termination Style
USB C Receptacle
Battery Chemistry
Mobile Devices
Operating Temperature
0°C ~ 55°C
Number of Cells
1
Approval Agency
CE, FCC, IEC, POP, TSCA
Voltage - Nominal
5V, 9V, 12V, 15V, 20V