CG-PD100C
CG-PD100C
CG-PD100C
DigiKey Part Number
2671-CG-PD100C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CG-PD100C
Description
BATT CHG ENCLD 5V 9V 12V
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed Battery Charger 5V, 9V, 12V, 15V, 20V 3A
Category
Charge Current - Max
3A
Manufacturer
Coolgear
Voltage - Input
12 ~ 24VDC
Series
Power - Max
100W
Packaging
Retail Package
Size / Dimension
3.48" L x 2.00" W x 1.03" H (88.30mm x 50.80mm x 26.16mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount, Wall Mount
Type
Enclosed
Termination Style
USB C Receptacle
Battery Chemistry
Mobile Devices
Operating Temperature
0°C ~ 55°C
Number of Cells
1
Weight
267.6 g
Voltage - Nominal
5V, 9V, 12V, 15V, 20V