13282-18SG-331
13282-18SG-331
13282-18SG-331
DigiKey Part Number
SC2898-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
13282-18SG-331
Description
CONN PLUG FMALE 18P SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
13282-18SG-331 Models
Category
Shell Material
Polyamide (PA), Nylon
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Black
Packaging
Bulk
Ingress Protection
Weathertight
Part Status
Active
Features
Backshell, Cable Clamp
Connector Type
Shielding
Number of Positions
18
Voltage Rating
600V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.310" ~ 0.380" (7.87mm ~ 9.65mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C