13280-20SG-331
DigiKey Part Number
13280-20SG-331-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
13280-20SG-331
Description
CONN PLUG FMALE 20POS GOLD CRIMP
Detailed Description
20 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
EDA/CAD Models
13280-20SG-331 Models
Number of Positions
20
Voltage Rating
600V
Cable Opening
0.310" ~ 0.380" (7.87mm ~ 9.65mm)
Termination
Crimp
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C