CPD1480A-100M is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
CODACA
In Stock: 65
Datasheet
10 µH Shielded Wirewound Inductor 10.5 A 5.9mOhm Max Vertical, 2 PC Pin Low Loss, Soft Saturation
CPD1480A-100M
DigiKey Part Number
4044-CPD1480A-100M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPD1480A-100M
Description
FIXED IND 10UH 10.5A 5.9 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CPD1480A-100M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
9.5A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
5.9mOhm Max
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Wirewound
Features
Low Loss, Soft Saturation
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Vertical, 2 PC Pin
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.551" L x 0.299" W (14.00mm x 7.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)