CPD1480-100M
DigiKey Part Number
4044-CPD1480-100M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPD1480-100M
Description
FIXED IND 10UH 8A 12 MOHM TH
Detailed Description
10 µH Shielded Wirewound Inductor 8 A 12mOhm Max Vertical, 2 PC Pin Low Loss, Soft Saturation
EDA/CAD Models
CPD1480-100M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
14A
DC Resistance (DCR)
12mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Package / Case
Vertical, 2 PC Pin
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.551" L x 0.299" W (14.00mm x 7.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)