APXA100ARA470MF60G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | APXA100ARA470MF60G |
Description | CAP ALUM POLY 47UF 20% 10V SMD |
Customer Reference | |
Detailed Description | 47 µF 10 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 31mOhm 15000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | APXA100ARA470MF60G Models |
Category | Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 105°C |
Manufacturer Chemi-Con | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Series | Applications General Purpose |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ High Frequency 2.25 A @ 100 kHz |
Part Status Obsolete | Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm) |
Type Polymer | Height - Seated (Max) 0.224" (5.70mm) |
Capacitance 47 µF | Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm) |
Tolerance ±20% | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Rated 10 V | Package / Case Radial, Can - SMD |
ESR (Equivalent Series Resistance) 31mOhm |