APXE100ARA470ME61G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | APXE100ARA470ME61G |
Description | CAP ALUM POLY 47UF 20% 10V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 32 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 47 µF 10 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 28mOhm 2000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | APXE100ARA470ME61G Models |
Category | Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C |
Manufacturer Chemi-Con | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Series | Applications General Purpose |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ High Frequency 2.31 A @ 100 kHz |
Part Status Active | Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm) |
Type Polymer | Height - Seated (Max) 0.228" (5.80mm) |
Capacitance 47 µF | Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm) |
Tolerance ±20% | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Rated 10 V | Package / Case Radial, Can - SMD |
ESR (Equivalent Series Resistance) 28mOhm |