CS13-00P20-03-1X
DigiKey Part Number
2603-CS13-00P20-03-1X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS13-00P20-03-1X
Description
SPEAKR 32OHM 10MW TOP PORT 110DB
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
32 Ohms Receiver Speaker 10 mW 20 Hz ~ 20 kHz Top Round
EDA/CAD Models
CS13-00P20-03-1X Models
Category
Power - Rated
10 mW
Manufacturer
Challenge Electronics
Power - Max
20 mW
Packaging
Tray
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Round
Technology
Magnetic
Material - Cone
Polyetheretherketone (PEEK)
Type
Receiver
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency Range
20 Hz ~ 20 kHz
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Frequency - Self Resonant
200Hz
Termination
Solder Pads
Impedance
32 Ohms
Size / Dimension
0.512" Dia (13.00mm)
Efficiency - dBA
110.00
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Efficiency - Testing
1mW
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Distortion Rating
5% Max @ 5kHz, 0.001W