CXP-3R0335R-TW
DigiKey Part Number
4688-CXP-3R0335R-TW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CXP-3R0335R-TW
Description
3.0V 3.3F 8*20 EDLC
Detailed Description
3.3 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Radial, Can 98mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Packaging
Bag
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
3.3 F
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
3 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
98mOhm @ 1kHz