ADCR-S03R0SA335MB
DigiKey Part Number
535-ADCR-S03R0SA335MB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADCR-S03R0SA335MB
Description
CAPACITOR 3.3F 3V TH
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Radial, Can 120mOhm
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
120mOhm
Packaging
Bag
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
3.3 F
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
3 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C