CHP5R0L255R-TW
DigiKey Part Number
4688-CHP5R0L255R-TW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHP5R0L255R-TW
Description
5.0V 2.5F 20*10*22 EDLC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.5 F (EDLC) Supercapacitor 5 V Radial, Can 140mOhm @ 1kHz 2000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 70°C
Manufacturer
CDA (Zhifengwei Technology)
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Box
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.610" (15.50mm)
Capacitance
2.5 F
Size / Dimension
0.787" L x 0.394" W (20.00mm x 10.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
0.925" (23.50mm)
Voltage - Rated
5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
140mOhm @ 1kHz