CHP5R0L155R-TW
DigiKey Part Number
4688-CHP5R0L155R-TW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHP5R0L155R-TW
Description
5.0V 1.5F 16*8*22 EDLC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 F (EDLC) Supercapacitor 5 V Radial, Can 190mOhm @ 1kHz 2000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 70°C
Manufacturer
CDA (Zhifengwei Technology)
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bag
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.453" (11.50mm)
Capacitance
1.5 F
Size / Dimension
0.630" L x 0.315" W (16.00mm x 8.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
0.925" (23.50mm)
Voltage - Rated
5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
190mOhm @ 1kHz