LRA511-RS-B/012V
LRA511-RS-B/012V
LRA511-RS-B/012V
DigiKey Part Number
432-1281-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LRA511-RS-B/012V
Description
SWITCH ROCKER SPST 10A 30V
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rocker Switch SPST 10A (DC) Panel Mount, Snap-In
Category
Color - Actuator/Cap
Red
Mfr
Actuator Marking
No Marking
Series
Illumination Type, Color
Incandescent, Red
Packaging
Box
Illumination Voltage (Nominal)
12 VAC
Part Status
Active
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 28.58mm x 13.97mm
Circuit
Operating Temperature
0°C ~ 85°C