LRA511-CR-B/012V
DigiKey Part Number
LRA511-CR-B012V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LRA511-CR-B/012V
Description
SWITCH ROCKER SPST 10A 30V
Detailed Description
Rocker Switch SPST 10A (DC) Panel Mount, Snap-In
Illumination Type, Color
Incandescent, Red
Packaging
Bulk
Illumination Voltage (Nominal)
12 VAC
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 28.58mm x 13.97mm
Circuit
Operating Temperature
0°C ~ 85°C