PTS636SMG25SMTR LFS | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PTS636SMG25SMTR LFS |
Description | SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PTS636SMG25SMTR LFS Models |
Category | Actuator Orientation Top Actuated |
Mfr | Termination Style Gull Wing |
Series | Outline 6.00mm x 3.50mm |
Switch Function Off-Mom | Operating Temperature -40°C ~ 90°C |
Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 12VDC | Switch Travel 0.25mm |
Actuator Type Rectangular Button | Mechanical Life 70,000 Cycles |
Mounting Type | Base Product Number |
Actuator Height off PCB, Vertical 2.50mm |