1201M2S3CQE2 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Knitter-Switch
In Stock: 235
Datasheet
Similar
NKK Switches
In Stock: 0
Datasheet
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
In Stock: 0
Slide Switch DPDT Through Hole
Slide Switch DPDT Through Hole
1201M2S3CQE2
1201M2S3CQE2
1201M2S3CQE2
DigiKey Part Number
CKN5003-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1201M2S3CQE2
Description
SWITCH SLIDE DPDT 6A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1201M2S3CQE2 Models
Category
Actuator Length
5.08mm
Manufacturer
C&K
Contact Material
Copper
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Termination Style
PC Pin
Circuit
DPDT
Features
Black Actuator, Epoxy Sealed Terminals
Operating Temperature
-30°C ~ 65°C
Switch Function
On-On
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Current Rating (Amps)
6A (AC/DC)
Switch Travel
2.16mm
Voltage Rating - AC
120 V
Electrical Life
40,000 Cycles
Voltage Rating - DC
28 V