1201M1S3ZQE2
1201M1S3ZQE2
1201M1S3ZQE2
DigiKey Part Number
CKN5061-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1201M1S3ZQE2
Description
SWITCH SLIDE DPDT 6A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Slide Switch DPDT Panel Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1201M1S3ZQE2 Models
Category
Actuator Length
5.08mm
Manufacturer
C&K
Contact Material
Copper
Packaging
Bulk
Mounting Type
Panel Mount
Termination Style
Solder Lug
Circuit
DPDT
Features
Black Actuator, Epoxy Sealed Terminals
Operating Temperature
-30°C ~ 65°C
Switch Function
On-On
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Current Rating (Amps)
6A (AC/DC)
Switch Travel
2.16mm
Voltage Rating - AC
120 V
Electrical Life
40,000 Cycles
Voltage Rating - DC
28 V