SRP1245C-4R7M
DigiKey Part Number
118-SRP1245C-4R7MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP1245C-4R7MCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP1245C-4R7M
Description
FIXED IND 4.7UH 14A 15 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Inductor 14 A 15mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
15mOhm Max
Series
Q @ Freq
20 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant
20MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.531" L x 0.496" W (13.50mm x 12.60mm)
Current - Saturation (Isat)
27A
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)