SRP1245CC-4R7M
DigiKey Part Number
118-SRP1245CC-4R7MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP1245CC-4R7MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP1245CC-4R7MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP1245CC-4R7M
Description
FIXED IND 4.7UH 14A 15 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Wirewound Inductor 14 A 15mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
27A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
15mOhm Max
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
15MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.531" L x 0.492" W (13.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)