PDB241-GTR02-254B0
DigiKey Part Number
PDB241-GTR02-254B0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDB241-GTR02-254B0
Description
POT 250K OHM 1/4W CARBON LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
250k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.25W, 1/4W Solder Lug
Category
Adjustment Type
User Defined
Manufacturer
Bourns Inc.
Rotation
300°
Series
Resistive Material
Carbon
Packaging
Bulk
Termination Style
Solder Lug
Part Status
Active
Actuator Type
Round
Resistance (Ohms)
250k
Actuator Length
0.748" (19.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Bushing Thread
3/8-32
Built in Switch
None
Mounting Type
Panel Mount
Number of Turns
1.0
Size - Body
Round - 0.945" Dia (24.00mm)