14910F0GJSX10254KA
14910F0GJSX10254KA
14910F0GJSX10254KA
DigiKey Part Number
693-14910F0GJSX10254KA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
14910F0GJSX10254KA
Description
POT 250K OHM 1W CERMET LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
250k Ohm 1 Gang Linear Through Hole Potentiometer 1.0 Turns Cermet 1W PC Pins
Category
Number of Gangs
1
Manufacturer
Vishay Spectrol
Adjustment Type
Side Adjustment
Series
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Packaging
Box
Rotation
300°
Part Status
Active
Resistive Material
Cermet
Resistance (Ohms)
250k
Termination Style
PC Pins
Tolerance
±10%
Actuator Type
Slotted
Power (Watts)
1W
Actuator Length
0.875" (22.23mm)
Built in Switch
None
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)